Açılır çatı ve özellikli camları

  • creasos
  • 3 Şubat 2015
açılır kapanır cam çatı

açılır kapanır cam çatı

 

Açılır Çatı camları,

Cemyapı açılır cam çatılarda ülkemizde üretilen trakya cam mamullerini kullanmakta ve son teknolojinin bütün imkanlarını kullanmaktadır. Açılır cam çatı güneş kontrol camları bina içine güneş ısısı girişini sınırlayarak ve güneşin aşırı parlaklığını denetleyerek  rahat bir çalışma ve yaşam ortamının oluşmasına imkan verir. Açılır çatı Klima kullanılan ortamlarda soğutma enerjisi tüketiminin ve dolayısıyla soğutma giderlerinin azaltılmasını sağlar.

Açılır  çatı güneş kontrol camları ürün yelpazesi; güneş kontrol yeteneği, renk, yansıma, güneş ışığından yararlanma derecesi gibi unsurlar açısından ihtiyaç sahibine farklı seçenekler sunan ve tamamı Trakya cam mamulu olan aşağıdaki ürünlerden oluşur : Harmandan renkli düzcamlar, Helio, Hat üstü kaplamalı reflektif güneş kontrol camı, Aura Reflekta, Hat üstü pirolitik kaplamalı reflektif güneş kontrol camları, Tentesol, Tentesol T,

Açılır cam çatı cam yüzeyinden iç ortama geçen “toplam güneş enerjisi” miktarı camın güneş kontrol özelliğini belirler ve “güneş enerjisi toplam geçirgenlik değeri” ile ifade edilir. Bu değer; cam tarafından direkt geçirilen ve  soğurulan ısı miktarına bağlı olarak değişir.

Isı kontrolu

Açılır çatı camlarının, tek cam olarak kullanılması durumunda, güneşin ışığından ve ısısından  yararlanılabilmekte, ancak kışın bina içinden dışarıya önemli boyutta ısı kaçışı olmaktadır. Tek camın kalınlığını artırmak, ısı yalıtımına katkı sağlamamaktadır. Yalıtım camı üniteleri (çift cam), bina ısısının camdan dışa kaçışını azaltarak enerji tasarrufu sağlamak ve rahat bir yaşam ortamı oluşturmak amacıyla kullanılır.

Daha etkin ısı yalıtımı ve dolayısıyla  enerji tasarrufu sağlamak amacıyla cam teknolojisinde yapılan yoğun çalışmalar sonucu kaplamalı camlar geliştirilmiştir. Bu özel camların kullanıldığı yalıtım camı üniteleri , ısı yalıtımını ve dolayısıyla enerji tasarrufunu en etkili şekilde sağlamaktadır. Cemyapı , ısı kontrol kaplamalı yalıtım camı ünitelerini gereken ortamlarda ve açılır cam çatı sistemlerinde kullanmaktadır..

Hem sıcak , hem de soğuk dönemlerin yaşandığı coğrafi bölgelerde, camın ısı yalıtımı ve  güneş kontrolünü bir arada sağlaması önem kazanmaktadır. Soğuk dönemlerde ısı kayıplarının azaltılması, sıcak dönemlerde ise iç ortama güneş ısısı girişinin sınırlandırılması için ısı ve güneş kontrol camları kullanılmalıdır. Açılır  çatı sistemlerinde bu çok önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Isı ve güneş kontrol özelliği, cama uygulanan tek bir kaplama ile sağlanabildiği gibi, yalıtım camı ünitesi içindeki camlardan birinin ısı kontrol kaplamalı cam, diğerinin ise güneş kontrol camı şeklinde kullanılmasıyla da sağlanabilir.

 

WeCreativez WhatsApp Support
Canlı olarak whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz.