Açılır Çatı Motorlu Cam Çatı

5888272Açılır Çatılarda Eğim Kriterleri
Açılır çatı sistemleri eğim boyunca 4 parça olarak hareket ederler. Açılım ilk olarak en alttaki cam ünitesi ile başlar ve yukarı doğru hareket eden cam üniteleri en üstteki sabit cam ünitesinin altına doğru sessizce kayarak park ederler. Açılır çatı sistemi çatı eğimi boyunca ısıcam ünitesi ile en fazla 7000mm ve polikarbonat üniteleri ile 10000mm ye kadar açılır. Çatı eğimine gelince: açılır çatının sağlıklı çalışabilmesi ve sıfır sızdırmazlık sağlaması için %10 – %30 arası meyillerde çalışması gerekir.

Havalandırma
Cem Yapı elektrikli kayar çatıları muhtelif yöntemlerle Kontrol edilebilirler. Bunlar arasında uzaktan kumanda, bilgisayarlı kontrol veya 3 farklı hava şartlarını kontrol eden sensorlar olabilir. Açık durumdayken yağmur başladığında veya şiddetli rüzgar tespit edildiğinde çatı sistemi otomatik olarak kapanır. Kapalı durumdayken iç hava ısısı konfor değerlerin üzerinde ısınmışsa açılır çatı otomatik olarak %20 açılır eğer konfor sağlanmamışsa tamamı açılır. Iç mekanın havalandırması buton kumandası ile manuel olarak ayarlanabildiği gibi insan faktörü olmadan da kendisini regule edebilir.

Sızdırmazlık Contaları
Açılır çatı sistemi her türlü kötü hava koşuluna dayanacak şekilde tasarlanmış ve türlü kötü şartlarda test edilmiştir. Alüminyum taşıyıcı ve çerçeveler ile sızdırmazlık contaları şiddetli fırtınalarda, sağanak yağmurlarda ve aşırı kar yükü altına ayakta kalır ve uzun yıllar boyunca özelliğini kaybetmez ve fonksiyonunu icra eder.

Açılır çatı çalışma sistemi
Alüminyum çerçeveli ısıcam üniteleri dört kısımdan oluşur ve üç hareketli unite dördüncü sabit ünitenin altına kaymak suretiyle çatının %75 kısmı açılmış olur. Bütün paneller elektronik olarak kontrol edilen 450W gücünde tüp motorlar ile hareket ettirilirler. Motorlar alüminyum yuvanın içerisinde saklı olduğundan ses yapmaz ve içeriden bakan kişiler tarafından görülmezler. Motor, dişli, zincir ve hareketi sağlayan hiçbir eleman gözle görülmez. Motor montajı içeriden yapılır ve gerektiğinde içeriden sökülür. Motorlar krank mili ile manuel olarak da kontrol edilebilir ve çatı sistemi kol çevirmek suretiyle kapatılabilir. Bu özellik sayesinde acil durumlarda çatı açık kalmamış olur, bakım ekibi gelene kadar sorun çözülür.

Camlar
Açılır çatı sistemine toplam 24mm kalınlığa kadar ısıcam ünitesi takılabilir. Standart ısıcam ünitemiz (4+4)lameks + 9 hb + 6mm temperli camdan yapılmaktadır. Isteğe bağlı olarak low-E yada konfor özellikleri eklenmektedir. Düşük u değeri olan camlar da kullanılmakta ve argon dolgulu camlar ile u değeri 1.2W/m2K yapılmaktadır. Camların tamamı şişecam mamulu ve sertifikalıdır. Alternatif olarak 25mm kalınlığında atermic polikarbonat levha kullanılmakta ve bu malzeme ile de oldukça mükemmel ısı yalıtım değerleri elde edilmektedir.

Açılır Çatı Montajı
Bütün çatı sistemlerimiz açılır çatılar, kayar cam çatılar ve kayar döner pergole sistemleri rahat ve sorunsuz çalışma sağlaması açısından fabrikada hazırlanır, mekanizmaları üzerine takılır, izolasyonları yapılır ve hazır şekilde montaj mahalline ulaştırılırlar. Şu iyice bilinmelidir ki CEM YAPI açılır çatı sistemleri montaj mahallinde hiçbir işleme tabi tutulmamakta, delme ve vidalama işlemi yapılmamaktadır. Açılır çatı sistemi %100 tamamlanmış şekilde sevk edilir. Bu sebeple montaj sırasında gürültü olmaz, yerine uymayan birşey olmaz, montaj kısa surer ve işçilik faktörü minimize edilir.