Açılır kapanır cam çatı

2135058Geleceğin pencerelerini bugüne taşıdık. Cam ışıklık, cam tavan, kış bahçesi penceresi ve tüm yapı bütünüyle sürme sistemi ile tasarlanmaktadır. Yapının tüm mekanik aksamları, elektrik motoru ile otomatize edilmiştir ve tamamı Cemyapı tarafından sunulmaktadır.
Kış bahçesi, cafe, restaurant ve otellerde fazladan açılım fırsatları yaratıyoruz. İçerisi sıcak oldu veyahut duman doldu diye tasalanmanıza hiç gerek yok. Tüm yapı hareketlidir ve elektrik kontrollü olarak istenen pozisyonda ayarlanabilmektedir. Akıllı teknolojiler ile sessiz açılım sağlamaktayız. Tamamen havalandırarak rahat bir nefes alabilirsiniz, rahatlıkla ferahlayabilirsiniz ve yapıyı anında kapatabilirsiniz. Elektronik kontrollu, modüler hareketli alüminyum çerçeveli cam pencereler; universal profillerin içerisinde hareket etmektedir. Hava yağmurlu mu, size ne su ile işiniz olmaz.
INTELROOF kayar çatıları ve cam tavanları, geleneksel yöntemlerle yapılan ve kolon, kiriş, dere, çerçeve ve camdan oluşan modüler yapılardır. Tüm detaylar tasarım stüdyomuz tarafından incelikle düşünülmüş ve teknolojinin sunduğu en mükemmel malzemeler kullanılarak dayanıklı, güvenilir, fonksiyonel olarak en iyi sistem ortaya çıkartılmıştır.

Camlı kayar çatılar her zaman taşıyıcılığı olan raylardan, duvar bağlantı elemanlarından, dere ve taşıyıcı kolonlardan oluşan moduler yapısal elemanlardan meydana gelmiştir. Tüm detaylar tasarımcılarımız tarafından etraflıca düşünülerek güvenilir, fonksiyonel ve dayanıklı bir ürün tasarlanmıştır.

Profiller – Açılır kapanır çatılar da profiller alüminyum ekstrüzyon yöntemiyle üretilirler. Taşıyıcı ray profilleri ( camları taşır ) özellikle farklı hareketleri aynı anda gerçekleştirecek yapıya sahip olmalıdırlar. İlk olarak, cam yükü ve kar yükü gibi ağır yükler etkisinde hiçbir çelik destek takviyesine gerek duyulmadan en az 4m açıklık geçebilecek dayanıma sahip olmalıdırlar. Her profilin altında çelik takviyesi kabul edilemez. Cam panellerinin rahatlıkla kayması sağlanır ve aşırı yağış koşullarını karşılayacak su tahliye kanalları bulunmalıdır. Profiller yukarıda duvar birleşim elemanlarına, aşağıda ise su toplama deresine her açıya göre ayarlanabilen mafsallı birleşim profilleri vasıtasıyla rahatlıkla bağlanabilir olmalı ve vida veya cıvata bağlantıları gizli olmalıdır. İkinci olarak ise, estetik ön plandadır ve içeriden bakıldığında taşıyıcı ray profil genişlikleri oransal olmalıdır ve 100mm den geniş olmamalıdır. Daha geniş profil tasarımları kayar cam çatılarda kabul edilemez.

Hareket – Açılır kapanır çatılar da yapının büyüklüğüne göre hareketli paneller 3 veya 4 birimden oluşabilir. Bir tanesi her zaman sabit olmak üzere diğerleri kayar kapasitededir. Yapının 2/3 veya 3/4 lük bölümü açılabilmelidir. Diğer yönde yan yana sıralanan cam serileri teorik olarak istenen sayıda yapılabilirler. Bu sayede yapının enini istediğimiz kadar artırabiliriz. Ancak burada esas olan belirli bölümlerin münferiden ve istenildiği kadar açılabilmesidir. Bunun için her sırayı ya da duble sırayı tek tek açabilecek kontrol sistemleri bulunmalı ve gerektiğinde yapının yalnızca küçük bir bölümü açılabilmelidir. Açılır kapanır çatı her durumda krank kolu marifetiyle manuel olarak da açılıp kapatılabilmelidir. Manuel kontrol olmayan çatılar acil durumlarda uzun süreli açık kalabileceğinden bu kabul edilemez bir durumdur ve manuel kontrol şarttır.

Transmisyon – Motor gücünü kayar panellere aktaran zincir, kayış, halat, dişli, çark gibi elemanların güvenilir, sessiz ve estetik olması gerekir. Zaman içerisinde bozulmayan ve bakım istemeyen elemanlar kullanılmalıdır. En önemlisi bu elemanların saklı olmasıdır. Etraftan görünen, taşıyıcı rayların altından veya yanından bir şekilde görülebilen, gizlenmemiş transmisyon elemanları kabul edilemez. Transmisyon elemanları yalnızca hareketi sağlamalı ancak orada oldukları anlaşılmamalıdır.

Motorlar – Motorlar; güvenilir, estetik, uzun ömürlü, modüler ve bağımsız olmalı ve her cam çiftini ayrı ayrı açabilmelidirler. Bir arıza halinde motora ulaşım son derece basit olmalı ve yalnızca birkaç cıvata ile sökülebilmelidir. Motor sökmek için çatıya çıkmak, camlar üzerinde dolaşmak gibi iptidai metotlar kullanılmamalı, içeriden kolaylıkla müdahale edilebilmelidir. Motorlara elle kumanda edilebilmelidir. Motorlar görünmemelidir ve estetik detaylar kullanılarak saklanmalıdır. Her nereden bakılırsa bakılsın motor gizli olmalı, güç kabloları dahil motora ait hiçbir aksam görünmemelidir.

Ölçüler – Yapının genişliği istenilen kadar fazla modül sıralayarak artırılabilir. Ancak meyil yönündeki derinlik ölçüsü 7m ye kadar yapılabilmelidir. Motor ve transmisyon sistemleri bu uzunluğu sağlayacak kapasitede olmalıdır.

Camlar – Farklı renkler, özellikler, low E, konfor, güneş kontrolü gibi özellikler sağlayan ısıcam kombinasyonları kullanılmalıdır. Isıcam ünitesinin içi mutlaka lamine, dışı ise mutlaka temperli olmalıdır. Cam panelleri en az 24mm kalınlığında olmalıdır. Güneşli bölgelerde reflekte ve konfor camlar, soğuk bölgelerde ise lowE ve iklim kontrol camları seçilmelidir.

istanbul, 2015