Açılır kapanır cam çatı

2135058Geleceğin pencerelerini bugüne taşıdık. Yalnızca normal bir cam ışıklık, cam tavan, kış bahçesi penceresi ve diğerleri hepsi sürme sistemi ile tasarlanmış ve otomatik olarak elektrik motoru ile mekanize edilmiş ve tabiki tamamı Cemyapı tarafından sunuluyor.
Kış bahçesi, cafe, restaurant ve otelerde fazladan açılım fırsatları yaratıyoruz. İçerisi sıcak oldu veyahut duman doldu diye tasalanmanıza gerek yok, hepsi hareketli ve hepsi elektrik kontrollu olarak istenen pozisyonda ayarlanabilir. Akıllı teknolojiler ile sessiz açılım sağlıyoruz. Nefes alabilir,havalandırabilir ve anında kapatabilirsiniz. Elektronik kontrollu, moduler hareketli alüminyum çerçeveli cam pencereler universal profillerin içerisinde hareket ediyor. Hava yağmurlu mu, size ne su ile işiniz olmaz.
INTELROOF kayar çatıları ve cam tavan herzaman geleneksel yöntemlerle yapılan ve kolon, kiriş, dere, çerçeve ve camdan oluşan modüler yapılardır. Her detay tasarım stüdyomuz tarafından incelikle düşünülmüş ve teknolojinin sunduğu en mükemmel malzemeler kullanılarak dayanıklı, güvenilir, fonksiyonel ve en iyi sistem ortaya çıkartılmıştır.

Camlı kayar çatılar her zaman taşıyıcılığı olan raylardan, duvar bağlantı elemanlarından, dere ve taşıyıcı kolonlardan oluşan moduler yapısal elemanlardan meydana gelmiştir. Her detay tasarımcı tarafından etraflıca düşünülerek güvenilir, fonksiyonel ve dayanıklı bir ürün tasarlanmıştır.

Profiller –          açılır kapanır çatılar da profiller alüminyum ekstrüzyon dur. Taşıyıcı ray profilleri ( camları taşır ) özellikle farklı performansları aynı anda gerçekleştirecek yapıya sahiptir. Birinci olarak cam yükü ve kar yükü gibi ağır yükler etkisinde hiçbir çelik destek takviyesi olmadan en az 4m açıklık geçebilecek dayanıma sahip olmalıdır. Her profilin altında çelik takviyesi kabul edilemez. Cam panellerinin rahatlıkla kaymasını sağlamalı ve aşırı yağış koşullarını karşılayacak  su tahliye kanalları bulunmalıdır. Profiller yukarıda duvar birleşim elemanlarına, aşağıda ise su toplama deresine her açıya göre ayarlanabilen mafsallı birleşim profilleri vasıtasıyla rahatlıkla bağlanabilmeli ve vida veya cıvata bağlantıları gizli olmalıdır. İkinci olarak ise estetik ön plandadır ve içeriden bakıldığında taşıyıcı ray profil genişlikleri oransal olmalı ve 100mm den geniş olmamalıdır. Daha geniş profil tasarımları kayar cam çatılarda kabul edilemez. 

Hareket –           açılır kapanır çatılar da yapının büyüklüğüne göre hareketli paneller 3 veya 4 birimden oluşabilir. Bir tanesi herzaman sabit olmak üzere diğerleri kayar kapasitededir. Yapının 2/3 veya 3/4 lük bölümü açılabilmelidir. Diğer yönde yan yana sıralanan cam serileri teorik olarak istenen sayıda yapılabilirler. Bu sayede yapının enini istediğimiz kadar artırabiliriz. Ancak burada esas olan belirli bölümlerin münferiden ve istenildiği kadar açılabilmesidir. Bunun için her sırayı yada duble sırayı tek tek açabilecek kontrol sistemleri bulunmalı ve gerektiğinde yapının yalnızca küçük bir bölümü açılabilmelidir. Açılır kapanır çatı her durumda eğer gerekirse krank kolu marifetiyle manuel olarak da açılıp kapatılabilmelidir. Manuel kontrolu olmayan çatılar acil durumlarda uzun süreli açık kalabileceğinden bu kabul edilemez bir durumdur ve manuel kontrol şarttır. 

Transmisyon – motor gücünü kayar panellere aktaran zincir, kayış, halat, dişli çark gibi elemanların güvenilir, sessiz ve estetik olması gerekir. Zaman içerisinde bozulmayan ve bakım istemeyen elemanlar kullanılmalıdır. En önemlisi bu elemanların saklı olmasıdır. Etraftan görünen, taşıyıcı rayların altından veya yanından bir şekilde görülebilen, gizlenmemiş transmisyon elemanları kabul edilemez. Transmisyon elemanları yalnızca hareketi sağlamalı ve fakat orada oldukları bilinmemelidir. 

Motorlar –         motorlar güvenilir, estetik, uzun ömürlü, modüler ve bağımsız olmalı ve her cam çiftini ayrı ayrı açabilmelidir. Bir arıza halinde motora ulaşım son derece basit olmalı ve yalnızca birkaç cıvata ile sökülebilmelidir. Motor sökmek için çatıya çıkmak, camlar üzerinde dolaşmak gibi iptidai metodlar kullanılmamalı, içeriden kolaylıkla müdahale edilebilmelidir. Motorlara elle kumanda edilebilmelidir. Motorlar görünmemelidir ve estetik detaylar kullanılarak  saklanmalıdır. Her nereden bakılırsa bakılsın motor gizli olmalı, güç kabloları dahil motora ait hiçbir aksam görünmemelidir. 

Ölçüler –           yapının genişliği istenilen kadar çok moduller sıralayarak artırılabilir ancak meyil yönündeki derinlik ölçüsü 7m ye kadar yapılabilmelidir. Motor ve transmisyon sistemleri bu uzunluğu sağlayacak kapasitede olmalıdır. 

Camlar –       farklı renkler, özellikler, low E, konfor, güneş kontrolu gibi özellikler sağlayan ısıcam kombinasyonları kullanılmalıdır. Isıcam ünitesinin içi mutlaka lamine, dışı ise mutlaka temperli olmalıdır. Cam panelleri en az 24mm kalınlığında olmalıdır. Güneşli bölgelerde reflekte ve konfor camlar, soğuk bölgelerde ise lowE ve iklim kontrol camları seçilmelidir.

istanbul, 2015