Doğal Havalandırma Sistemleri

4057523CEMYAPI® Doğal Havalandırma Sistemleri

Çeşitli kaynaklardan çıkarak yapı içi havasının doğal karışımını bozan kirleticilerin canlı yaşamını etkileyecek düzeyde birikmesi sonucunda yapı içi hava kirliliği oluşur. İç mekânda oluşan kirlilik kullanıcıdan, yapı ürünlerinden ya da dışçevreden kaynaklanabilir]. Yapı içi hava kirliliğinin giderilmesini sağlayan yöntemler içinde en ekonomik ve etkili olanı yapının yeterli düzeyde havalandırılmasıdır. Kapalı bir mekânda bulunan kirli, kullanılmışhavanın;temiz, kirletici içermeyen hava ile değiştirilmesi havalandırma olarak tanımlanır.
Doğal havalandırma ısınan ve kirlenmiş havanın yükselmesi prensibine dayanır. Sıcak hava yükseldiği zaman geniş ve açık havalandırmalardan dışarı çıkması sağlanır. Bu prensip özel tasarımımız olan her mevsim zig-zag panjur sistemi ile yağmurlu havalarda dahi mümkündür. Eğer bu sistem takılır ve yağmur yağarsa ya iç kanatlarda toplanan su dışarı atılacak ya da elektrik motorlu ekipman havalandırma kontrol panelinden kumanda edilerek döner contalı kanatların kapanmasını sağlayarak su girişine izin vermeyecektir. Tüm havalandırma malzemelerimiz alüminyum ekstrüzyon profiller, polikarbonat levhalar ya da cam gibi denenmiş, dayanıklı malzemelerden üretilmiştir.


 

CEMYAPI zig-zag panjurlu 7/24 havalandırmadoal havalandrma b1
Zig-zag panjur sistemi adından da anlaşılacağı gibi her türlü hava şartında endüstriyel ve diğer binalarda sürekli ve kesintisiz yüksek hacimli havalandırma sağlamaktadır. Zig-zag, endüstriyel binalar özellikle yüksek ısı üreten fırınlar, enerji santralları, petrokimya sanayiinde kesintisiz doğal havalandırma sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Aşırı sıcaklık ve ısıya maruz kalan yüzeylerde tam performans sağlar. Bu sistemin panjur panelleri kesintisiz havalandırma sağlarken aynı zamanda her türlü hava şartında içeriye su almayacak şekilde aerodinamik olarak tasarlanmıştır. Zig-zag hem çatılarda hem de duvarlarda kullanılabilecek bir üründür, çatıda %3 eğim yeterlidir. Aerodinamik olarak tasarlanan kanatları kesintisiz havalandırma ve su almazlık sağlar. Yağmur suyu nereden gelirse gelsin alt kanallardan tahliye olarak yan kanallara taşınmaktadır. Havalandırma gövdesi yağmur girişini engelleyen, sesi yansıtan fakat sürekli hava giriş çıkışına izin veren bir dizi labirent panjur kanatlarından ve kanallardan meydana gelmiştir.
Otomatik kapanma seçeneği ile gereksiz ısı kayıplarını önlenir ve hava girişi düzenlenir. Bu seçenek elektrik motorludur ve gerek algılayıcılarla gerekse de manual olarak kontrol edilir. Panjur kanatları contalıdır, kapalı olduğu zaman hava geçirmez. Bütün havalandırma tertibatı pres kaplamasız veya polyester boyalı olarak teslim edilir.
Bazı özellikleri: 1- hafiftir, rahat taşınır ve monte edilir. 2- yatay durur, bina üzerinde yükseklik yapmaz, rüzgar yükü yaratmaz. 3- hava girişi ya da deşarjı için uygundur. 4- fabrikasyondur, hazır sevk edilir çabuk takılır. 4- kolaylıkla takılabilen sineklik tellleri ile yapılır.

 

 


single glazed roof skylight 2

CEMYAPI aydınlık havalandırma

Smartpivot cephelerde ve çatılarda gece gündüz havalandırma yapmak için tasarlanan cam panjurlu penceredir. Geniş ürün yelpazesi ve ölçülerde ve aynı zamanda kontrol seçenekleri ile beraber sunulmuştur. Temelde cephelerde vizyon camlı pencere olarak tasarlanan smartpivot aynı zamanda yüksek nitelikli hava ve duman damperi olarak kullanılır. Tipik uygulamaları hastahaneler, okullar, avm ler ve endüstriyel çatılardır. Doğal havalandırma enerji tasarrufu sağlar, binanın mekanik tesisatında harcanan elektrik enerjisinde %40 tasarruf sağlar. Smartpivot aerodinamik olarak verimlidir ve kendisiyle aynı boyutta vasistas pencerelere göre 3 katı havalandırma hacmi sağlar.
Döner kanatlı sistem düz çatılarda ve cephelerde kullanılan pasif doğal havalandırma ekipmanıdır. Sistem ticari ve endüstriyel binalarda doğal havalandırma amacıyla kullanılırken aynı zamanda doğal duman ve egzost gazları tahliyesini de gerçekleştirir.
Döner kanatlı sistem alüminyum taşıyıcı çerçeveye monte edilen hareketli döner alüminyum kanatlardan oluşur ve kaplama malzemesi olarak cam, polikarbonat ya da izolasyonlu panel seçeneklerinden birisi seçilir. Kanatlar taşıyıcı çerçeve ile aynı düzlemde gelir ve azami açılma pozisyonu olan 90C döndürüldüğünde azami hava girişi gerçekleşir. Bu özellik döner kanatlı sistemin doğal havalandırma, duman ve ısı tahiyesinde çok kullanışlı bir ürün haline getirir.
Motor sürücüsü ve diğer mekanik elemanları sistem çerçevesi içerisinde koruma altına alınmıştır, hava şartlarından etkilenmez ve mekanik arıza çıkartmaz. Yüksek rüzgar ve kar yükleri altında dahi uzun süreli dayanıklılığı ile fonksinel olarak hizmet vermeye devam eder. Modern ve ince alüminyum çerçeve tasarımı sayesinde bina cephelerine uygulanır ve çarpıcı ve estetik bir görünüm elde edilir. Sağlam alüminyum kasası ile dış etkenlere karşı tam koruma altındadır.


 

CEMYAPI hava tahliye kapaklarıat pen 2
Doğal havalandırma ve yangın havalandırması için özel olarak tasarlanmıştır ve her türlü hava şartında kullanılır. Hava kapakları doğal havalandırma ile mekanların iç hava kalitesi artırarak temiz ferah ortamlar sağlar. Farklı fonksiyonel özelliklere sahip kapaklar havalandırma yaparken doğal aydınlatma sistemi olarak da kullanılabilmektedir.
CEMYAPI havalandırma kapakları tam açılabilir kapak sistemiyle sıcak ve kirli havayı dışarı atarak mükemmel havalandırma sağlar. Bu sistem ile havalandırılan mekanlarda üretkenlik ve çalışan motivasyonu artar, kaza oranları azalır.
·Hava kapakları doğal havalandırma yaparken aynı zamanda doğal gün ışığı aydınlatması da sağlayarak enerji maliyetlerini düşürür.
·Hava kapakları tek ve çift açılabilir kapak özelliğine sahiptir.
·Bakım maliyetleri düşüktür.
·Eğimli çatılarda kullanımı mümkündür.
·Her çatı tipine uygulanabilir.
·Tam sızdırmazlık özelliğindedir.
·Darbelere karşı dayanıklıdır.
Havalandırma kapakları havalandırma yaparken,mekanlarda doğal aydınlatma sağlar. Böylelikle aydınlatmalardan kaynaklı enerji maliyetleri düşer, karbon emisyonları azalır.Düşük ısı geçirgenlik katsayısına sahip hava kapakları aydınlatma yaparken sera etkisiyle ısı oluşturmaz . UV ışınlarının mekana girişini kısıtlar.
Havalandırma amaçlı olarak 24V veya 220V motorlar kullanılır ve kapaklar piston boyu kadar açılabilir ki bu da yaklaşık 35-60cm arasında olacaktır. Kapaklar kontrol panolu ya da münferit olarak gruplandırılırlar. Eğer kontrol panosu kullanmıyorsak bir veya birden fazla kapak bir butona bağlanmak suretiyle kontrol edilirler. Kontrol panolu sistemlerde ise kapaklar farklı şekillerde gruplandırılarak (örneğin aynı sıradaki veya yana yana olanlar gibi) kontrol edilmeleri sağlanır. Bu sisteme eklenecek sıcaklık sensoru, duman sensoru, yağmur sensoru gibi algılayıcılarka kapakların otomatik olarak kontrol edilmesi sağlanır. Dışarıya yerleştirilen yağmur sensorları zaten daha önce manual olarak açılmış bulunan kapakların yağmur sırasında otomatik olarak kapanmasını sağlar.